Kaubojai ir ateiviai

Geležinio žmogaus režisierius bando prikelti nesėkmingą fantastinio vesterno žanrą.

Cowboys & Aliens

Režisierius: John Favreau | Aktoriai: Daniel Craig, Harrison Ford, Olivia Wilde

Biudžetas: 163 milijonai | Pajamos: 165 milijonai

IMDb: 6.1 | Metacritic: 50

Harrison Ford and Daniel Craig in western sci-fi

Maišyti mokslinę fantastiką ir vesterną, bent jau per pastarąjį dešimtmetį, buvo išties nedėkingas uždavinys. Kaip ir su kai kuriais siaurais ar neįprastais žanrais, dėl blogo įvaizdžio kaltas ankstesnis filmas. Nors oficialiai filmas nepriskiriamas mokslinės fantastikos žanrui, Laukiniai laukiniai vakarai (Wild Wild West) padarė puikią meškos paslaugą ir ilgam užgesino bet kokį norą eksperimentuoti su vesternais. Ryškus ir sėkmingas bandymas buvo tik televizijoje, bet ir čia Josso Wheddono serija Firefly po vienintelio sezono buvo nutraukta, o į kino ekranus perkeltas finalas Serenity nepadengė savo biudžeto.

Taigi Dreamworks ir Universal turėjo būti itin atidžios kurdama Kaubojus ir ateivius. Tuo galima paaiškinti ir itin ilgą filmo brandinimo etapą: nors pirmą kartą ši idėja buvo pasiūlyta dar 1997-aisiais metais, tik po grafinio romano sėkmės pradėtos konkrečios kalbos dėl filmo apdaptacijos. Prie projekto prisijungęs Robertas Downey Jr įkalbėjo ir režisierių Johną Favreau, bet vėliau pats pasitraukė vietą užleisdamas Danieliui Craigui.

Ko gero žinodamos apie galimą riziką, kompanijos nepagailėjo dėmesio ir lėšų didžiausiems specialistams. Prodiusuoti Kaubojus apsiėmė pats Stephenas Spielbergas, Ronas Howardas ir keletas kitų sunkiasvorių, prie filmo artimai dirbo ir pačios idėjos autorius Scottas Mitchellas Rosenbergas, scenarijų paruošti patikėta taip pat garsiam Roberto Orci ir Alexo Kurtzmano duetui (Žvaigždžių kelias, Transformeriai).

Iš prieš kamerą dirbusios komandos ryškiausiai norisi išskirti labai smagiai nustebinusį Harrisoną Fordą. Pikto ir galingo ūkio valdovo Dolarhaido rolė jam tiko idealiai. Kur kas mieliau pažiūrėčiau šio filmo tęsinį, kuriame jam būtų skirtas dar didesnis vaidmuo, nei dar vieną Indianos Džounso filmą. Danielis Craigas man čia taip pat labai tiko, nors čia ko gero išsiskirs nuomonė tų, kurie jo negali pakęsti dėl įvairiai vertinamos jo Džeimso Bondo rolės. Man jis yra puikus naujosios kartos Agentas 007, tad palankiau vertinu ir kitus jo vaidinamus filmus.

Be abejo didžiausia filmo žvaigždė yra ne tikri, bet kompiuterinės animacijos herojai. Iš Geležinio žmogaus režisieriaus be abejo tikėjausi aukščiausios kokybės efektų ir skraidantys keisti dronai bei kita technika tikrai tiko dulkėtam ir plačiam vesterno pasauliui. Bet organiškieji ateiviai sužavėjo dar labiau. CGI darbas atliktas nuostabiai, ateivių tekstūra ir judėjimas tikroviški ir organiški. O išlendančias lipnias vidines rankas, rodos, gali pajusti. Dar vienas medalis į burtininkų veteranų Industrial Light & Magic kepurę.

Keli filmo dalykai vis tik kliuvo, tik klausimas, ar dėl to kalti filmo kūrėjai, ar reiktų besti į grafinį romaną, su kuriuo neteko susidurti. Ypač beprasmiška man pasirodė Olivios Wilde veikėja, jos siužeto linija labai jau standartinė ir nuvalkiota. Be to, buvo galima daugiau dėmesio skirti pačiai ateivių istorijai, jų tikslui Žemėje ir panašiai.

Galbūt tai palikta tęsiniui, kurio, tikiuosi, sulauksime. Nors filmas nesulaukė didžiulės finansinės sėkmės, idėja yra išties įdomi ir su ja galima įvairiom kryptim dirbti toliau. Yra sukurta ir antroji grafinio romano dalis, pasakojanti jau apie viso pasaulio kovą su ateiviais, tiesa, išleista tik internete. Taip pat norisi tikėtis ir kitokių įdomesnių fantastinio vesterno žanro eksperimentų. Bent jau patvirtintas vieno geriausių šio keisto, bet sėkmės atveju smagaus derinio filmo Westworld perdirbinys, kuris pasirodys jau kitais metais.

Parašykite pirmą komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *