Vasara 2011: superherojų filmų mūšis

Didžiojo praėjusios vasaros sezono metu pasirodė rekordinis superherojų filmų skaičius: Toras, Iksmenai: pirma klasė, Žaliasis žibintas ir Kapitonas Amerika. Kaip jiems sekėsi, kas laimėjo kovą ir, svarbiausia, kas jų laukia ateityje?

Šiek tiek daugiau nei prieš dešimtmetį tokio superherojų filmo populiarumo niekas negalėjo nuspėti. Po pragaištingos ketvirtosios Betmeno dalies Betmenas ir Robinas, atrodė, šis žanras buvo palaidotas. Tačiau vos po kelių metų sužibo naujos viltys: pirmieji Iksmenų ir Žmogaus-voro filmai, o netrukus superherojai didžiajame ekrane pasipylė kaip iš kibiro. Tiesa, šios vasaros filmai buvo kiek kitokie lyginant su ankstesniais, mat juose pasirodė kur kas mažiau žinomi herojai, o naujųjų Iksmenų autoriai nusprendė „perkrauti“ seriją.

 

Toras (Thor)

Režisierius: Kenneth Branagh | Aktoriai:  Chris Hemsworth, Anthony Hopkins, Natalie Portman

Biudžetas: 150 milijonų | Pajamos: 450 milijonų

IMDb: 7.2 | Metacritic: 57

Thor Movie Marvel

Tęsdama tradicijas pirmoji pradėti didžiųjų vasaros filmų sezoną, Marvel jį atvėrė su, rodėsi, išties rizikingu projektu. Galima drąsiai teigti, kad Toras nėra plačiau žinomas už komiksų gerbėjų pasaulio ribų, o Skandinavų mitologija daugeliui žiūrovų taip pat yra svetima. Keistas buvo ir režisieriaus paskyrimas – atsakomybė patikėta Šekspyro ekspertui britui Kennethas Branagh. Tiesa, su šiek tiek panašiu žanru jis jau buvo susidūręs statydamas Frankenšteiną (Frankenstein, 1994). Aktorės Natalie Portman pasirodymas po gausybę apdovanojimų susižėrusios Juodosios gulbės (Black Swan) taip pat buvo netikėtas ir ji ekrane kaip paprasta akademikė atrodė mažų mažiausiai keistai. O ir visa meilės istorija šiame filme buvo tarsi įtraukta „iš reikalo“.

Laimei, bent jau jokių abejonių nekyla pažvelgus į pagrindinį aktorių. Pradedant naują seriją labai svarbu parinkti žinomą, bet ne itin garsų bei su kitais vaidmenimis susijusį aktorių (šiuo atžvilgiu filmas lenkia Kapitoną Ameriką ir ypač Žaliąjį žibintą). Tik epizodiniame Žvaigždžių kelio vaidmenyje pasirodęs garsiosios Australijos muilo operos „Toli nuo namų“ aktorius Chrisas Hemsworthas Toro vaidmeniui, mano manymu, tinka idealiai (tiesa, jį gavo tik po antrojo bandymo). Žinoma, daug ką lemia aktoriaus išvaizda, tačiau jis geba ir įtikinamai perteikti šio mitologinio herojaus charakterį bei pasižymi subtiliu humoru. Anthony Hopkinso jo tėvo rolėje net neatpažinau – ko gero tai komplimentas filmui.

Toras savo pagrindinį misiją – pristatyti naująjį veikėją – atliko išties pareigingai. Galbūt jis nepateks į dešimtmečio superherojų filmų panteoną (kokybės kartelė pastaruoju metu užkelta labai aukštai), tačiau filmas tikrai vertas dėmesio bei pagarbos ir be jokių abejonių nebus imtasi jo kurti iš naujo kaip kad buvo žaliojo Marvel herojaus Halko atveju. Ryškiau žiūrint filmą kliudė (kaip ir Žaliojo žibinto atveju) per greitai ir labai netikroviškai pristatytas tolimasis Toro pasaulis. Filmų žiūrovai, o ypač žaidėjai jau yra išlepinti neįtikėtinai kokybiškų ir užburiančių pasaulių, tad norint kažkuo nustebinti reikia pasiekti kone Įsikūnijimo (Avatar) lygį. Be to, labai apibendrintai buvo perteiktas šio pasaulio ryšys su tikruoju, o tokios sąsajos yra išties svarbios ir verčia labiau patikėti ekrane vykstančiu veiksmu.

Kitais atžvilgiais Toras pasirodė išties kokybiškai, pakankamai didelis filmo biudžetas nebuvo iššvaistytas. Puikiai pasiteisino idėja pastatyti specialiai filmui skirtą miestelį. Be to, filmas deramai įvykdė ir kitą savo užduotį – atskleisti daugiau būsimojo jungtinio superherojų filmo Keršytojai (Avengers) detalių. Tiesa, man labai norėjosi pamatyti tikro veiksmo su aktoriaus Jeremy Renner vaidinamu herojumi Erelio akimi – apie jį buvo tiek kalbų, o ekrane jis pasirodo vos kelioms minutėms.

Vos praėjus kelioms savaitėms po filmo premjeros, buvo aišku, kad Toras išties pasiteisino, netgi sulaukė dažniausiai tokių darbų ne itin mėgstančių kritikų pagyrų. Netrukus buvo paskelbta, kad bus kuriamas filmo tęsinys, kuris pasirodys 2013-ųjų vasarą. Galbūt iki tol žiūrovai bus labiau pasidomėję šia komiksų serija, pasiskaitę apie skandinavų mitologiją ir su didesniu entuziazmu lauks šio naujojo superherojaus sugrįžimo.

 

Žaliasis žibintas (Green Lantern)

Režisierius: Martin Campbell | Aktoriai:  Ryan Reynolds, Mark Strong

Biudžetas: 200 milijonų | Pajamos: 220 milijonų

IMDb: 6.1 | Metacritic: 39

Green Lantern marvel

Toliau laukė susitikimas su vieninteliu šią vasarą didžiosios Marvel konkurentės – DC Comics herojumi. Pakanka vien žvilgtelti į viršuje pateiktus skaičius ir situacija tampa aiški. Nors JAV filmas debiutavo išties sėkmingai, netrukus jo pajamos smarkiai krito ir jis vos vos sugebėjo padengti didžiules pastatymui skirtas išlaidas. Filmas ypač nesugebėjo sudominti žiūrovų ne JAV teritorijose – Žaliasis žibintas tiesiog nėra pakankamai žinomas veikėjas, o didžiulė reklaminė kampanija nesugebėjo užgožti prastokų atsiliepimų apie filmą.

Filmui nepadėjo, o galbūt netgi sukliudė garsaus aktoriaus parinkimas pagrindinio herojaus rolei. Keista, juk Ryanas Reynoldsas jau išties įspūdingai suvaidino Iksmenų visatos veikėją Deadpool ir sulaukė tokios didelės sėkmės, kad kuriamas jam skirtas atskiras filmas. O jo solo vaidmuo nepriklausomų kūrėjų filme „Palaidotas“ nepaliko abejonių dėl aktoriaus talento. Tad kam gi imtis naujo superherojaus vaidmens?

Atsakymas, vėl gi, ko gero slypi skaičiuose – dideliame biudžete, kurio tikrai nemenka dalis buvo išleista veltui, konvertuojant filmą į 3D formatą. Režisierius Martinas Campbellas, prikėlęs Bondo seriją naujam gyvenimui, išties yra pakankamai patyręs dirbti su tokio lygio filmu, tačiau matyt, fantastiniai komiksai jam ne taip tiko kaip šnipų žaidimai. Kaip ir Tore, čia tolimas pasaulis atrodo labai dirbtinai, įvairaus plauko ateiviai neįtikinami, menkai juntamas ryšys su tikruoju pasauliu ir bendrai filmo istorija atrodo palaida.

Tiesa, filme yra vienas labai įdomus ir unikalus elementas, bent jau mane paskatinęs pažiūrėti Žaliąjį žibintą. Tai veikėjo kostiumas. Užuot kūrę gėdingai atrodantį aptemptą triko, autoriai nusprendė imtis kompiuterinės grafikos. Aišku, pirmasis smagus įspūdis išblėsta išvydus keletą epizodų, o ir šiaip per daug dėmesio jam buvo skirta filmo reklaminiuose klipuose. Nepaisant to, verta išties pagirti šios idėjos autorę, kostiumų dizainerę Ngila Dickson. Tikrai tikiuosi, kad ateityje bus daugiau panašių eksperimentų. Kompiuterinė grafika pasiekė tokį lygį, kai kūrėjams praktiškai nebėra techninių apribojimų, tad telieka pasikliauti tik fantazija, o žiūrovams mėgautis sklandžiais akių nebadančiais vaizdais.

Taip pat pagyrų vertas kito filmo herojaus, Marko Strongo suvaidinto Sinestro makiažas. Manau būtent šis veikėjas būtų kur kas įdomesnis Žaliojo žibinto priešas, nei filme rodoma dūminė būtybė. Pažiūrėjus iki galo filmo titrus, buvo galima pamatyti trumpą klipą, būtent ir užsimenantį apie filmo tęsinį, kuriame Sinestro pereina į priešų pusę. Tačiau žinant finansinę filmo situacija, abejoju ar lengvai bus patvirtintas filmo tęsinys.

 

Kapitonas Amerika (Captain America: The First Avenger)

Režisierius: Joe Johnston | Aktoriai:  Chris Evans, Hugo Weaving

Biudžetas: 140 milijonų | Pajamos: 360 milijonų

IMDb: 7.2 | Metacritic: 66

Captain America The First Avenger Marvel

Marvel sumaniai pasirinko užbaigti savo superherojų sezoną filmu, kuris tampa tarsi įžanga į kitų metų visų žvaigždžių komandos filmą Keršytojai (Avengers). Netgi angliškame pavadinime jau reklamuojamas 2012-ųjų garantuotas hitas, tad studijos tikrai pasitikėjo šiuo klasikiniu herojumi kaip visos komandos vėliavnešiu. Kapitonui Amerikai teko didelė atsakomybė, nes būtent jį žiūrovai atsimins iki kitos vasaros ir ko gero apsispręs ar eiti žiūrėti Keršytojų, ar ne.

Filmas Kapitonas Amerika su šia užduotimi susitvarkė gan sėkmingai. Nesitikėjau, kad filmas bus taip artimai susijęs su bendra Keršytojų istorija, ypač įdomios buvo sąsajos su Geležiniu žmogumi (Iron Man). Filmas tarsi sudėlioja gausybę didelio Keršytojų galvosūkio detalių, smagu jas fiksuoti ir susidaryti vis geresnį vaizdą apie bendrą Marvel herojų komandą.

Kitas išties puikus dalykas buvo Amerikos (siaurąja ir plačiąja prasme) priešas. Šiuo atveju įdomus ir gerai perteiktas piktadarys yra labai svarbus, nes bendrai daugelis žino, kas yra Kapitonas Amerika ir ką jis sugeba. O štai jo priešai įneša netikėtumų. Raudonoji kaukolė (Red Scull), vaidinama Hugo Weavingo buvo puikus pasirinkimas. Tiesa, galvoj kaskart jį pamačius sukosi frazė „this is inevitable“. Manau misteriui Smitui verta skirti didesnes ir svarbesnes roles ir bent jau šįkart leido ilgiau pažiūrėti į jo veidą.

Pagrindinio aktoriaus parinkimas man ne taip tiko. Chrisas Evansas šiame filme nėra blogas, bet tai tiesiog vienas aktorių, kurių nemėgstu be jokios rimtesnės priežasties. Na, išskyrus Fantastišką ketvertą (Fantastic Four) ir keletą kitų labai jau vienpusiškų vaidmenų. Užkliuvo per daug akcentuotas ir labai nenatūralus herojaus skirtumas prieš ir po eksperimento. Kita vertus, lengvas humoras ir pati idėja apie tai kaip jis patapo nacionaliniu herojumi išties patiko.

Taip pat smagu tai, kad studijos nesusigundė pompastiškais efektais ir pasirinko gan tikrovišką Antrojo pasaulinio karo laikmetį atitinkančią aplinką, išlaikydami komikso stilių. Bet abejoju ar buvo verta filmą konvertuoti į 3D formatą. Žiūrėjau įprastą versiją, bet man užteko Žaliojo žibinto 3D versijos, kad įsivaizduočiau kaip prastai turėjo atrodyti Amerika. Keistokai atrodė ir režisieriaus paskyrimas (keista tendencija parinkti atrodo su šia sritimi nesusijusį žmogų): Jumanji, Jurassic Park III, Wolfman… Na, galbūt pastarojo filmo žiaurumas ir tamsumas visai tiko Antrojo pasaulinio atmosferai.

Bendrai Marvel ir Paramount manau gali būti ramūs – jų patriotiškas herojus savo darbą atliko. Filmas komerciškai tapo labai sėkmingas, tad Keršytojų ateitis atrodo užtikrinta. Svarbu, kad surinkta visų žvaigždžių komanda neperkąstų vieni kitiem gerklių.

 

Iksmenai: pirma klasė (X-Men: First Class)

Režisierius: Matthew Vaughn | Aktoriai: James McAvoy, Kevin Bacon, Jennifer Lawrence

Biudžetas: 160 milijonų | Pajamos: 352 milijonų

IMDb: 7.9 | Metacritic: 65

X Men First Class movie Marvel Magneto

Nelabai sąžininga lyginti iš daugelio herojų sudarytus Iksmenus su pavienių herojų filmais, bet kaip filmai, konkuruojantys dėl žiūrovų simpatijų ir pinigų, jie visiškai lygūs. Ne taip svarbu ar filme yra vienas, ar keli herojai, svarbiausia yra įdomi idėja ir jos pateikimas. O Pirmosios klasės idėja išties verta dėmesio ir pagyrų. Buvo labai rizikinga mesti kelias dalis besitęsusią Iksmenų istoriją ir pradėti ją iš naujo bei pristatyti naują aktorių komandą (išskyrus vieną staigmeną).

Nepaisant gausybės filme pristatomų veikėjų, visas dėmesys, reklamos lėšos ir atsakomybė už sėkmę krito ant dviejų aktorių, kurie su savo užduotimis susitvarkė išties puikiai. Perimti garsiųjų Profesoriaus X ir Magneto roles iš ilgamečių, net legendinių aktorių turėjo būti išties sunku. Tiek aktoriams, tiek, be abejo, režisieriui reikėjo rasti naują būdą perteikti šiuos reikšmingiausius personažus.

Pradžioje buvau kiek skeptiškai nusiteikęs dėl Jameso McAvoy Čarlzo Ksaviero rolėje (kūrėjai teisingai pasielgė akcentuodami tikruosius jų vardus, o ne vėliau įsigytus pseudonimus), nors patį aktorių labai mėgstu. Jis labai lanksčiai prisitaiko prie vaidmenų ir vienodai nustebino tiek Ieškomas (Wanted), tiek Paskutinė stotelė (Last Station) ar Atpirkimas (Atonement). Tiesiog sunkiai jį įsivaizdavau kaip Iksmenų lyderį. Bet žiūrint filmą smagu matyti jo veikėją po truputį ryžtingai augantį ir kiekvienoje scenoje vis labiau įtikimą.

Eriko Lenšero, Magneto, situacija buvo paprastesnė. Michaelas Fassbenderis buvo pasirodęs Šlovinguose šunsnukiuose (Inglorious Basterds) ir keliose kitose rolėse, bet, kadangi nebuvau matęs jo apdovanoto vaidmens filme Alkis (Hunger), nesiejau jo su jokiu herojumi. Taigi Magneto paveikslą galėjau stebėti tarsi tuščiame lape ir su kiekviena scena jis mane vis labiau stebino ir galiausiai išties abstulbino. Jo veikėjo istorija, emocijos ir dramatiški pokyčiai buvo labiausiai prikaustančios naujųjų Iksmenų scenos. Dabar įdomu ką studijos nuspręs dėl anksčiau planuoto Magneto Origins filmo?

Dar vienas filmą labai pagyvinęs aktorius buvo Kevinas Baconas ir jo piktadarys Sebastianas Šo. Teko dirbti tik su naujausiais Iksmenų komiksais, tad iki šiol nebuvau susidūręs su šiuo veikėju. Jo galios ir talentas manipuliuoti kitais smagiai nustebino. Jis labai gerai įpintas į istoriją, kuri taip pat tinkamai parinkta supažindinimui su kitokiais Iksmenais. Labai patiko, kad į išgalvotą visatą sklandžiai įpinti tikro pasaulio įvykiai. Pagrindinės didingos puikiai įgarsintos ir sukurtos scenos paliko nepamirštamą įspūdį. Džiugiausia, kad spec. efektai buvo kaip ir priklauso fone ir neužgožė ypatingų emocijų.

Baigiant apie naujuosius senuosius herojus, kai kurie Pirmosios klasės sprendimai man netiko, ypač lyginant su ankstesniais Iksmenų filmais. Ypač netiko Jennifer Lawrence Mystique vaidmenyje, visa jos istorija labai jau blanki ir nereikšminga. Taip pat Azazel – man labai patiko, pasak komiksų istorijos, jo sūnus Nightcrawler, pasirodęs X2 filme, o čia tos pačios galios ir teleportacinis judėjimas atrodė kažkoks grubus, lėtas ir neįspūdingas. Likusieji herojai, vėl gi, vieni perteikti gan įdomiai, kiti atrodė tiesiog kvailokai.

Be abejo verta pakalbėti ir apie žmogų, kuriam teko garbė ir atsakomybė suklijuoti naujuosius Iksmenus. Bent jau šįkart buvo parinktas tinkamą patirtį ir požiūrį turintis režisierius. Nors Mattew Vaughnas yra dar palyginti naujokas, jo darbų sąraše tokie puikūs filmai kaip Žvaigždžių dulkės (Star Dust) ir lietuviškai smagiai išverstas Kick-Ass – Ateik čia arba gausi į dūdą! Be to, reikia akcentuoti ir manau labai dirbant prie tokio didelio filmo pravertusią prodiusavimo patirtį – jis Guy Ritchie padėjo sukurti tokius kultinius filmus kaip Lock Stock ir Snatch.

Po puikių įvertinimų ir didelės finansinės sėkmės nėra abejonių, kad Iksmenai: pirmoji klasė taps naujos serijos pradžia. Profesorius X ir Magneto visiškai pasiruošę stoti į žūtbūtines dvikovas, tad bus įdomu sužinoti kam bus paskirtos kitų garsesnių Iksmenų rolės.

 

Tokia štai buvo praėjusi superherojų vasara. Daugiau ar mažiau sėkmingi atskirai, šie filmai kartu įrodė, kad superherojų žanras yra ant populiarumo bangos ir žiūrovų dėmesio užtenka net ne patiems žymiausiems ar kitaip pateiktiems herojams. Studijoms tai turėtų būti išties geros žinios ir suteikti optimizmo kur kas rimtesnei kovai 2012-ųjų vasarą – čia susidurs garsiausi herojai The Dark Knight Rises, The Amazing Spider-Man ir Avengers.

Parašykite pirmą komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *